Отримати рішення про включення підприємства до переліку ризикових, означає отримати додаткові труднощі в здійсненні господарської діяльності. У цій статті ми розберемо чому підприємство може отримати статус ризикового та головне як такого статусу позбутись.
Що таке ризиковість?
Простими словами ризиковість – це певний статус підприємства для «внутрішньої» роботи податкового органу, що свідчить про підвищені ризики можливих податкових правопорушень: проведення фіктивних чи шахрайських операція та участь схемах по ухиленню від сплати ПДВ.
Поняття ризиковості, порядок встановлення та зняття цього статусу повною мірою врегульовано Постановою КМУ №1165 від 11.12.2019.
З метою визначення такого статусу Урядом затверджено Перелік критеріїв ризикового підприємства, який містить 8 ознак, а саме:
- Підприємство зареєстровано з використанням недійсних документів (викрадених, втрачених, підроблених тощо).
- Підприємство передано особам, які за даними податкового органу обліковуються як померлі, зниклі чи взагалі відсутні на податковому обліку.
- Реєстрація та керівництво підприємством здійснювалось особами, які фактично не здійснювали (і не мали намірів здійснювати) господарську діяльність (наприклад за довіреністю або передачею ЕЦП для реєстраційної дії), якщо така інформація надана ними до контролюючого органу.
- Діяльність здійснювалась без відома засновників чи керівників підприємства, якщо така інформація надана ними до контролюючого органу.
- У підприємства відсутні рахунки, відкриті у банківських установах.
- Підприємством не подано податкову звітність з ПДВ за два останніх періоди.
- Підприємством не подану податкову звітність за останній податковий період.
- Наявність будь-якої податкової інформації, що на думку контролюючого органу свідчить про ризиковість діяльності такого підприємства.
Відповідність підприємства хоча б одному з цих пунктів дає можливість включити його до переліку ризикових і повністю заблокувати реєстрацію ПН/РК.
Хто і як приймає рішення про ризиковість платника?
Рішення про відповідність підприємства критеріям ризиковості платника приймається комісією з питань реєстрації податкових накладних ДПС регіону на підставі відомостей отриманих від платників, в ході перевірок, адміністрування ПДВ або відомостей правоохоронних органів.
Як позбутись статусу ризикового підприємства?
За загальним правилом, ризиковість підприємства знімається на підставі пояснень, поданих до органу ДПС регіону в якому висвітлено невідповідність господарської діяльності ознакам критеріїв ризиковості платника.
Виведення підприємства з переліку ризикових доволі складний процес, який має включати:
- Аналіз господарської діяльності, ланцюгів постачання та податкової звітності;
- Визначення безпосередньої підстави, яка була передумовою до включення платника до переліку ризикових;
- Проведення юридично-значущих дій у сферах господарського, корпоративного та податкового права, направлених на виправлення помилок та відновлення діяльності підприємства;
- Складення пояснення на невідповідність критеріям ризиковості платника та отримання рішення про виключення підприємства з переліку ризикових;
- Розблокування податкових накладних (які не розблоковані в автоматичному режимі).
Звертаємо особливу увагу, що у разі отримання незаконних рішень органів ДПС, можу бути застосовані процедури адміністративного та судового оскарження.
Наша команда має досвід та навички для виведення підприємства з числа ризикових платників, що в команді з Вашим керівним і бухгалтерським складом дасть найшвидші результати у вирішенні Вашої проблеми. Ми проаналізуємо діяльність Вашого підприємства, визначимо можливі ризики та запропонуємо алгоритми подальшої роботи для отримання позитивного рішення.