Все більшої популярності набирають питання пов’язані з фінансовим моніторингом. Така популярність пов’язана зі збільшенням процедур банківських установ щодо підтвердження законності операцій по картам громадян та рахункам підприємств.
Слід зазначити, що такі перевірки проводяться не тільки банками, а й іншими фінансовими установами, проте їх набагато менше і вони менш помітні, оскільки саме банківської системою користуються майже всі громадяни у своїх платіжних операціях, а відповідно клієнтська база та кількість операцій значно більша.
В основу всіх цих перевірок покладено добру справу – забезпечення законності обігу грошових коштів та зміцнення фінансової системи України.
Проте на практиці такі процедури створюють додаткові проблеми та емоціональне навантаження на звичайних громадян.
Отримавши повідомлення про необхідність підтвердження походження грошових коштів або зупинення обслуговування громадяни впадають в не аби який стрес.
В такому стані головне не розгубитись та проаналізувати повідомлення і з’ясувати що стало підставою для проведення фінансового моніторингу.
На сьогоднішній день Законом встановлено дві підстави для проведення фінансового моніторингу:
- Досягнення порогової суми в 400 тисяч гривень (в окремих випадках 55 тисяч гривень);
- Наявність в банку чи іншої фінансової установи підозри про протиправність коштів на рахунку.
Що робити?
Відповідно при досягненні порогової суми Ви маєте надати банку підтвердження походження вказаної суми та підстави зарахування її на Ваш банківський рахунок. Це можуть бути договір купівлі-продажу транспортного засобу, нерухомості чи іншого майна.
Слід звернути увагу на тому, що цивільним законодавством встановлені форми до всіх видів правочину, що вчиняються на території України. Недотримання форми правочину тягне за собою нікчемність такого правочину, а як насідок не прийняття до уваги банком при перевірці.
При наявності підозри про протиправність коштів ситуація ускладнюється, адже тепер йому потрібно не тільки підтвердити операцію, а й довести банку законність обігу таких коштів.
В теорії, вказані процедури мають на меті виявити кошти отримані від злочинної діяльності чи фінансування тероризму (саме так сформована мета у відповідному профільному Законі).
На практиці, банки перевіряють на тільки на причетність до злочинної діяльності, а також і на дотримання всього діючого законодавства України. Найтиповіші порушення які виявляються банком це порушення цивільного, господарського та податкового законодавства і рідше кримінальні правопорушення (наприклад підробка документів).
Тому для проходження фінансового моніторингу Вам потрібно встановити суть перевірки та надати банку саме той перелік документів, який банк вважає за необхідне отримати та дослідити та в якому буде прослідковуватись законність Ваших дій при отриманні або відправленні грошових коштів.
Наша команда готова надати Вам консультацію щодо проходження перевірки фінансового моніторингу та проаналізувати Вашу операцію і убезпечити Вас від негативних наслідків від такої перевірки. Вчасно залучивши нас до своєї проблеми Ви гарантовано отримаєте її позитивне вирішення.