У сучасному суспільстві, де інклюзія та рівні можливості відіграють ключову роль, створення доступних приміщень для маломобільних груп стає дедалі важливішою проблемою. Маломобільні групи, такі як люди з обмеженими можливостями, літні громадяни, вагітні жінки та багато інших, потребують спеціального підходу до створення умов для їхнього комфорту та безпеки.
Одним із ключових аспектів є фізична доступність. Це означає, що приміщення повинні бути обладнані таким чином, щоб людям з обмеженими можливостями було легко зайти та пересуватися всередині. Це може включати наявність пандусів, широких дверей, спеціальних сходинок або ліфтів. Крім того, важливо, щоб приміщення були обладнані відповідними зручностями, такими як пристосовані туалети та душові кабіни.
Ще одним важливим аспектом є доступність інформації. Це означає, що інформація про доступність приміщення повинна має бути зрозумілою для всіх. Це може включати позначення на дверях, які показують, що приміщення придатне для використання маломобільними групами чи спеціальними тактильними елементами.
З метою підвищення рівня доступності до медичної допомоги, Урядом, 27.12.2024 внесено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики затверджених постановою КМУ № 285 від 02.03.2016.
Новими змінами передбачено, що кожне приміщення, в якому здійснюється медична практика має бути доступним для використання маломобільними групами населення.
Яка відповідальність за невиконання вимог про доступність приміщень?
Усіх субʼєктів господарювання, які мають ліцензію на здійснення медичної практики зобовʼязано протягом року надати відомості про виконання умов інклюзивності будівель. В іншому випадку відповідальні особи можуть бути притягнені до відповідальності за порушення Ліцензійних умов чи позбавлені ліцензії.
Особи, які мають наміри здійснювати діяльність з медичної практики зобовʼязані подати до органу ліцензування разом з заявою на видачу ліцензії відомості про доступність будівлі для маломобільних груп населення. В іншому випадку у видачі ліцензії буде відмовлено.
Хто може визначити чи доступне приміщення?
Доступність приміщень для маломобільних груп визначається експертом, що має відповідний сертифікат на проведення досліджень у сфері архітектури та будівництва, технічного обстеження будівель та споруд на предмет відповідності будівельним нормам інклюзивності будівель і споруд.
Як визначається інклюзивність будівель?
Інклюзивність будівель визначається експертом за результатом огляду приміщень. В ході огляду експерт оцінює доступність приміщень для різних груп населення на предмет відповідності Державним будівельним нормам В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд». В ході огляду увага приділяється входу та шляхам руху, вертикальним і горизонтальним комунікаціям, ширині дверних пройомів, візуальним та тактильним елементи доступності, пожежній безпеці, санітарно-гігієнічним вимогам тощо.
Як підтвердити доступність приміщень медичної практики для МОЗ?
За результатом роботи, експертом складається висновок про доступність приміщень для маломобільних груп населення. Після отримання висновку, субʼєкт господарської діяльності, що здійснює медичну практику направляє до МОЗ оновлені відомості про стан матеріально-технічної бази.
Наша команда розуміє особливості здійснення медичної практики та роботи закладів охорони здоровʼя, тому готові організувати роботу по отриманню висновку про доступність приміщень для маломобільних груп населення та подання відповідних відомостей до МОЗ з мінімальним залученням до роботи керівного та адміністративного персоналу закладу.