Податкові накладні є чи не основними документами господарської діяльності підприємства, які використовуються для обліку господарських операцій з ПДВ. Трапляються випадки коли податкові накладні можуть бути заблоковані органами ДПС.
Під блокуванням податкових накладних на законодавчому рівні розуміють зупинення реєстрації або відмова в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На законодавчому рівні строк реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань встановлений на рівні 365 діб з дня їх складання.
Якщо зареєструвати пн/рк в адміністративному порядку (пояснення, скарга) не вдалось, подання позову на розблокування податкових накладних лишається чи не єдиним кроком для відновлення нормального функціонування підприємства.
Наші податкові юристи підготували декілька порад, які збільшують шанси отримання позитивного судового рішення:
- Консультація з юристом: Перш ніж подавати позов, важливо отримати консультацію від досвідчених податкових юристів, які зможуть оцінити ситуацію, проаналізувати заблоковану операцію та сформувати правову позицію щодо подальших дій. Переваги наших адвокатів полягають у досвіді та здібностях роботи в господарській та податковій сферах, що надають переваги не тільки в розрізі позитивного судового рішення, а й в частині зменшення ризиків майбутнього блокування.
- Підготовка документації: Сформована юристами правова позиція має бути підтверджена первинною бухгалтерською документацією, податковою звітністю та іншими документами господарської діяльності підприємства, що в рамках судового процесу матиме правовий статус доказів по справі. Ретельно підготуйте всю необхідну документацію, яка підтверджує доводи та аргументи по справі. Це може включати договори, рахунки-фактури, листи від контрагентів, акти звірок та інші докази, які мають значення для вирішення справи по суті.
- Формування позовної заяви: З дотриманням вимог КАС України сформуйте позовну заяву про визнання рішень про відмову в реєстрації податкових накладних протиправним та їх скасування. Позовна заява має містити завчасно сформовану правову позицію та її нормативне обґрунтування з посиланнями на норми податкового законодавства. До позовної заяви слід долучити належним чином засвідчені копії документів про які ми згадували вище.
- Подання позову до суду: Після підготовки позовної заяви подайте її разом з додатком до відповідного окружного адміністративного суду разом із необхідними документами. Зверніть увагу на тому, що разом з позовом до суду мають бути направлені примірники позовної заяви відповідно до кількості відповідачів по справі. Варто зазначити, що строк в 1095 діб на реєстрацію податкових накладних не є строком для звернення до адміністративного суду.
У випадку застосування процедури судового оскарження загальний строк позовної давності складає 6 місяців, що обліковується з дня отримання рішення про відмову в реєстрації пн/рк. При цьому, вказаний строк може бути менший та становити 3 місяці у разі застосування процедури адміністративного оскарження. Тож, у разі направлення скарги на рішення про відмову в реєстрації до ДПС України застосовується строк позовної давності в 3 місяці, що обліковується з моменту отримання рішення за результатом розгляду скарги.
- Судовий розгляд: Вирішуючи справу по суті суд приймає до уваги правові позиції та докази учасників справи. За загальним правилом подібні справи розглядаються в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами у справі. За результатом розгляду справи в суді Ви отримуєте рішення про задоволення позовної заяви, визнання рішення про відмову в реєстрації протиправним та його скасування. Маємо зазначити, що в переважній більшості судових справ, отримуючи рішення на користь платника податків, податкова подає апеляційну скаргу та судовий розгляд продовжується в суді апеляційної інстанції.
- Виконання рішення суду: Судове рішення органами податкової служби може бути виконано добровільно, а відповідні податкові накладні будуть зареєстроване. В іншому випадку судове рішення може бути виконано в порядку примусового виконання рішення органами ДВС або приватними виконавцями.
Подання позову на розблокування податкових накладних може бути складним і тривалим процесом, проте це необхідний крок для захисту Ваших прав та інтересів як платника податків. Підготуйте та направте нам Вашу податкову накладну, квитанцію №2 та рішення про відмову в реєстрацію. Ми проведем безкоштовну консультацію, надамо юридичну оцінку Вашої ситуації і розрахуємо вартість правничої допомоги.