З метою недопущення обігу незаконних грошових коштів по банківським рахункам, на банки покладено повноваження первинного фінансового моніторингу. Даний статус означає, що кожний банк зобовʼязаний перевіряти транзакції свої клієнтів на предмет законності походження коштів на їх рахунках.
Яким чином перевіряється законність походження коштів?
З метою забезпечення виконання вищезазначених завдань в банках створено спеціальні структурні підрозділи, які відповідають за проведення заходів фінансового моніторингу
Помічаючи нетипову чи підозрілу активність на рахунках вказаний підрозділ проводить «належну перевірку», що полягає у підтвердженні походження коштів чи підтвердження законності здійснення операцій.В окремих випадках така процедура супроводжується блокуванням рахунку або блокування певної «підозрілої» операції.
Як зрозуміти, що перевірка розпочалась?
Банк завжди повідомляє клієнта про початок заходів фінансового моніторингу шляхом відправлення відповідного повідомлення в додаток чи на електронну пошту із зазначенням підстав проведення такої перевірки, орієнтованого переліку документів, які вони вважають за необхідне дослідити, а також порядок обміну документами. В повідомленні також зазначається які обмеження впроваджуються на період перевірки (блокування рахунку, блокування операції тощо).
Як пройти перевірку та зняти обмеження?
Перш за все потрібно встановити підставу для проведення перевірки. Уважно дослідіть повідомлення та визначте які операції підпали під фінансовий моніторинг та що обʼєднує такі операції. Зрозумівши підстави потрібно визначити сукупність документів, які підтверджують законність проведених операцій. Для підтвердження законності операції можна використовувати будь які документи, що прямо повʼязані з транзакціями і розкривають їх зміст. Водночас варто утриматись від надсилання документів, які не повʼязані з предметом вашої перевірки.
Наприклад, якщо предметом перевірки є транзакції від продажу товарів або операцій з криптовалютою, довідки форми ОК-5/ОК-7 не подаються, оскільки не підтверджують сплату страхових внесків за вказаними операціями.
Зібравши документи необхідно скласти лист-пояснення в банк та розкрити економічну суть операцій, підтвердити походження коштів та додати раніше зібрані документи.
Як скласти лист - пояснення: форма, вимоги, зміст?
Лист пояснення - документ довільної форми, що розкриває суть грошових операцій по рахунку Клієнта банку. Тобто чіткої форми для складання такого виду документів законодавством не передбачено тому до нього застосовуються загальні вимоги до форми та реквізитів документа.
Лист-пояснення має бути викладений в офіційно-діловому стилі та містити наступні реквізити:
- Адресат (кому направляється лист) - назва, код, адреса;
- Заявник (особа, що звертається з листом) - назва/ПІБ, код, адреса, засоби звʼязку;
- Обставин справи та обґрунтування (перевіряємі операції, їх економічна суть та документи, що підтверджують) - розʼяснення по кожній операції із посиланням на положення законодавства, що розкривають законність проведення розрахункових операцій по карті.
- Перелік додатків (документи, що згадувались по тексту)
- Дата та підпис заявника.
При формуванні пояснень зверніть увагу, що банк в першу чергу перевіряє законність проведення операцій, тому акцент слід робити саме на дотриманні Вами норм чинного законодавства, що регулює відносини у сфері Вашої діяльності.
Сформувавши лист-пояснення відправте його разом з додатком до банківської установи та чекайте відповідь. Якщо все зроблено правильно банк скасує всі обмеження і відновить доступ до рахунків і коштів.
Слід памʼятати, що кожна ситуація унікальна, а відповідно унікальними будуть і лист-пояснення і перелік документів, що підтверджує походження коштів.
Якщо відносно Вас розпочато перевірку - зверніться по допомогу до фахівців нашої команди і складіть пояснення по їх порадам або ж доручіть супроводження перевірки «під ключ». Досвід нашої роботи забезпечує професійну правничу допомогу у справах, повʼязаних з фінансовим моніторингом. Щоб почати роботу з нами направте повідомлення про початок перевірки або заповніть форму для звʼязку.