Відмова від виконання бойового наказу є серйозним порушенням військової дисципліни і може мати важкі наслідки, включаючи дисциплінарні заходи та кримінальну відповідальність в залежності від обставин та наслідків такої відмови. Однак у деяких випадках військовий закон може передбачати обставини, за яких відмова може бути виправданою. Такі обставини можуть включати:
-
Неправомірність наказу: Якщо військовослужбовець вважає, що бойовий наказ неправомірний або порушує міжнародне або внутрішнє право, він може відмовитися від його виконання.
-
Невиконання для захисту прав інших осіб: Якщо виконання бойового наказу призведе до порушення прав інших осіб, військовий може мати право відмовитися від його виконання.
-
Непридатність для виконання завдання: Якщо військовий не здатен фізично або морально виконати завдання, він може відмовитися від його виконання, проте, в такому випадку, важливо вчасно повідомити військове керівництво та звернутися за допомогою.
Необхідно пам'ятати, що відмова від виконання бойового наказу може мати серйозні наслідки, включаючи дисциплінарні санкції та кримінальну відповідальність.
На сьогоднішній день, військовослужбовці можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за статтями 402 та 403 Кримінального кодексу України. Суть обох складів правопорушень передбачає невиконання наказів вищих командирів. Проте відрізняються формами відмови від виконання таких наказів, а як наслідок тягне за собою різні ступені покарань.
Тому перед прийняттям рішення про відмову від виконання бойового наказу важливо ретельно зважити всі обставини та проконсультуватись з військовими адвокатами.
Наші адвокати мають досвід у відстоюванні прав військовослужбовців при обвинуваченнях у невиконанні бойових наказів і розпоряджень та готові надати Вам професійну правову допомогу та захист у цих справах. Заповніть форму та за можливості опишіть нам ситуацію, яка у Вас склалась і наші фахівці звʼяжуться з Вами.