З початком війни свідомість громадян дуже сильно змінилась. Останнім часом, збільшується кількість людей, які стають жертвами злочинів. Для того щоб мати змогу захистити себе та своїх близьких потрібно знати як вчасно повідомити про злочин, як написати заяву, до кого звертатись та який має бути порядок дій правоохоронних органів.
Що таке заява про злочин?
Заява про злочин – це офіційний документ, який подається громадянином або юридичною особою до правоохоронних органів з метою повідомлення про скоєння кримінального правопорушення. Вона є основним способом повідомлення органів досудового розслідування про вчинення злочину та ініціювання відкриття кримінального провадження.
Форма заяви про злочин.
Заява може бути подана:
1. Особисто: ви можете особисто віднести заяву до приймальні правоохоронного органу, куди ви вирішили звернутися або безпосередньо слідчому чи прокурору.
2. Поштою: надішліть заяву поштою з повідомленням про вручення відправлення адресату.
3. Електронно: на офіційних сайтах багатьох правоохоронних органів є можливість подати заяву через електронну пошту. В такому випадку радимо підписати заяву шляхом накладання ЕЦП (електронного підпису).
4.Усно: ви можете особисто зателефонувати на гарячу лінію 102 і повідомити про кримінальне правопорушення та притримуватись вказівок працівників поліції.
На нашу думку, найдієвішим способом залишається складання письмової заяви про злочин та її направлення до відповідного органу.
Заява повинна містити детальний опис події, яка, на думку заявника, є кримінальним правопорушенням.
У заяві необхідно вказати:
-назва органу, до якого Ви звертаєтесь;
-повні анкетні дані заявника (ПІБ, адреса, контактний номер телефону);
-опис обставин злочину (дата, час, місце події, суть події);
-дані про підозрюваних осіб (якщо такі є);
-інформацію про наявність доказів (свідки, документи, відео тощо);
-прохання про початок розслідування та притягнення винних до відповідальності;
-дата, підпис.
Органи, до яких подається заява про злочин.
Заява про злочин подається до різних правоохоронних органів в залежності від характеру та специфіки злочину.
Основні органи, до яких можна подати таку заяву:
1. Національна поліція України:
-місцеві відділення поліції;
-чергова частина поліції;
-спеціалізовані підрозділи поліції, такі як кіберполіція, патрульна поліція.
2. Прокуратура України:
-офіс Генерального прокурора;
-обласні та окружні прокуратури.
3. Служба безпеки України:
-центральне управління СБУ;
-регіональні управління СБУ;
-місцеві відділення СБУ.
4. Бюро економічної безпеки:
-центральний апарат БЕБ;
-територіальні управління БЕБ.
5. Державне бюро розслідувань:
-центральний апарат ДБР;
-територіальні управління ДБР.
Строк внесення відомостей до ЄРДР.
Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань повинні бути внесені невідкладно, але не більше 24 годин з моменту отримання заяви чи повідомлення.
З моменту, коли відомості внесенні до реєстру кримінальне провадження вважається відкритим та розпочинається досудове розслідування.
Через 24 години заявник має право вимагати надати йому витяг з Єдиного державного реєстру. У цьому документі має бути зазначено номер кримінального провадження, дата і час внесення відомостей до реєстру, ПІБ слідчого та попередня правова кваліфікація правопорушення.
Відмова у відкритті провадження.
Правоохоронні органи забовʼязані прийняти та зареєструвати заяву в ЄРДР. Відмова у відкритті кримінального провадження за поданою заявою про злочин не допускається.
Оскарження відмови:
У разі, якщо Вам відмовили у відкритті кримінального провадження, потрібно звертатися зі скаргою на бездіяльність слідчого або прокурора до слідчого судді за місцем знаходження відповідного органу досудового розслідування.. Строк оскарження складає 10 днів з моменту порушення Ваших прав або отримання відомостей про відмову в відкритті кримінального провадження.
Пропущення цього строку, може мати негативні наслідки у вигляді відмови в розгляді скарги. Подана в строк скарга розглядається слідчим суддею протягом 3 днів.
З моменту прийняття ухвали судом про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей, зазначених у заяві, слідчий зобов’язаний видати заявнику витяг з реєстру та встановити на підставі його заяви процесуальний статус заявника чи потерпілого.
Вчасне залучення адвокатів збільшить шанси на відкриття кримінального провадження та пришвидшить відновлення порушених прав.